Jak zostać puzzlowym ekspertem? Kilka trików na sprawne i szybkie układanie puzzli

Jak zostać puzzlowym ekspertem? Kilka trików na sprawne i szybkie układanie puzzli

Niemal każdy z nas usiadł kiedyś nad zestawem składającym się z kilku tysięcy elementów i zadał sobie dwa pytania: Od czego zacząć? I po ilu miesiącach uda się skończyć? W ten sposób można w łatwy sposób zrezygnować z układania jeszcze przed rozpoczęciem zabawy, ale nie poddawajmy się! Warto pamiętać, że nawet największe pudełko z puzzlami, przy obraniu odpowiedniej taktyki, staje się przyjazną układanką, z która uporamy się w weekend. Wystarczy poznać parę sposobów na usprawnienie pracy, a kilkutysięczne puzzle okażą się przyjemną popołudniową rozrywką.

Najważniejszy jest spokój oraz dobrze przygotowane miejsce tworzenia

Niezależnie od tego, jak rozbudowane jest nasze doświadczenie z układankami, dobrze jest wcześniej przemyśleć, ile czasu potrzebujemy na sfinalizowanie projektu. W przypadku debiutu z układaniem większych puzzli lepiej zarezerwować sobie kilka dni, niż nastawiać się na ukończenie zadania w jedno popołudnie. Najlepszy okaże się długi weekend albo urlop. Tym sposobem unikniemy zniechęcenia wywołanego zmęczeniem, a także zminimalizujemy ryzyko zgubienia elementów, które podczas kilkudniowego ich dopasowywania jest dosyć duże.

Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie miejsca układania puzzli. Zapewne mały stolik nie wystarczy – dobrym rozwiązaniem będzie zajęcie dużego stołu lub pewnego obszaru podłogi. Na rynku dostępne są specjalne maty do układania puzzli, dzięki którym nawet po dłuższej przerwie w pracy żaden kawałek nie ulegnie odczepieniu. Nie mniej istotne jest również optymalnie mocne światło, pozwalające nam zobaczyć każdy szczegół. Usiądźmy tak, by nasz cień nie padał na układankę, a lampa jej nie prześwietlała.

Postarajmy się maksymalnie ułatwić sobie układanie puzzli

Po dostosowaniu pomieszczenia do swoich potrzeb czas na właściwe działanie. Na początku wysypmy puzzle z pudełka i postarajmy się znaleźć elementy ramki – z jedną lub dwoma gładkimi krawędziami. To pozwoli nam zyskać „szkielet” układanki, do którego prościej dopasowywać inne elementy. Dobrym ruchem jest też posegregowanie puzzli według barw. Ma to szczególne znaczenie, gdy kupujemy puzzle ze zdjęcia online, mogą bowiem posiadać dużo elementów o takich samych kolorach.

Mamy już ułożone krawędzie, teraz pora na prawdziwe wyzwanie. Ciekawym sposobem na udoskonalenie pracy jest dopasowywanie kawałków obrazka grupami, według kolorów, na jakie wcześniej podzieliliśmy dostępne elementy. To pozwoli nam zyskać „mniejsze części całości”, które później łatwo ze sobą połączymy, tworząc obrazek. I pamiętajmy, że nie warto się poddawać. Satysfakcja z rezultatu sprawi, że zapomnimy o zniechęceniu czy rezygnacji w trakcie umysłowego wysiłku. Co jakiś czas róbmy sobie przerwy, a wrócimy do układania z nową energią.

W Puzzle4u wiemy, jak ważne w układankach są emocje, dlatego oferujemy Wam najlepszej jakości fotopuzzle. Wzbogacone Waszymi zdjęciami, staną się piękną pamiątką ważnych chwil i źródłem radości podczas zabawy.

Powrót do blogu