Układanki obrazkowe to zabawka dobrze znana nam z dzieciństwa. Cechuje ją ponadczasowość: kilkadziesiąt lat temu dzieci z wypiekami na twarzach tworzyły pejzaże i bajkowe postacie z rozsypanych elementów, a dziś niewiele się w tej materii zmieniło. Tak samo sklepowe półki uginają się pod ciężarem oferty puzzli, a maluchy i dorośli chętnie spędzają czas, łamiąc sobie głowę nad dopasowaniem elementów. Jak rozumieć ten fenomen? I czy puzzle powstały niedawno, a może ich dzieje są bardziej rozbudowane, niż mogłoby się wydawać? Sprawdźmy.
Pierwotnie układanki miały służyć do nauki. O rozrywce wtedy nie myślano.
Pierwsze puzzle pochodzą z XVIII wieku, a ich ojczyzną jest Anglia. Zatem teoria, że rozsypane elementy próbowali złożyć już starożytni Rzymianie, jest jedynie legendą. Wymyślił je bowiem kartograf nazwiskiem John Spilsbury, który chciał skutecznie nauczyć dzieci geografii. W tym celu namalował na mahoniowych deskach mapę, którą później pociął zgodnie z przebiegiem granic państw. Tak powstała układanka, która ku zdziwieniu wynalazcy okazała się nie tylko niezwykle efektywna, ale i ciekawa. Puzzle z tamtych czasów miały jedną wadę – ich wykonanie było bardzo pracochłonne. Usprawnienie procesu wycinania przyniosła dopiero piła włośnicowa, od której układanka wzięła swą angielską nazwę – jigsaw puzzle.
Tematyka, rozpoczęta od geografii, szybko zaczęła się rozrastać, a i sama pomoc naukowa stała się bardziej zaawansowana. Technika wycinania, jak również jego szybkość pozwoliła na dużo dokładniejsze odwzorowanie granic państw, przez co decyzje o dopasowaniu dwóch elementów nierzadko było naprawdę trudnym zadaniem.
Zabawa, nauka, a teraz także kreatywność. Oto doskonałe podsumowanie puzzli.
Już w następnym wieku, wraz z rozpowszechnianiem się układanek po Europie, zaczęto je wykorzystywać przede wszystkim do zapewnienia sobie rozrywki. Liczba elementów ciągle się zwiększała, a obrazki były coraz mocniej rozbudowane. Kiedy pałeczkę w wykonywaniu puzzli przejęły maszyny, rozpoczęła się ich produkcja na masową skalę. Niegdyś drogi, luksusowy towar stał się dostępny dla każdego, kto zapragnął go kupić.
Dzisiaj wybór puzzli w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Rozwinięta technika nanoszenia obrazków na pocięte elementy sprawia, że możemy korzystać nie tylko z gotowych zestawów, ale również zamówić własne, autorskie puzzle ze zdjęcia albo zlecić utworzenie specjalnego kompletu na prezent. W naszym sklepie internetowym Puzzle4u oferujemy Wam obie powyższe opcje. Najwyższa jakość oraz trwałość układanek sprawi, że stanie się ona doskonałym podarkiem na wszystkie okazje, a także piękną pamiątką na lata.