Puzzle to nie tylko rozrywka. Dlaczego warto poświęcić czas na układanie?

Puzzle to nie tylko rozrywka. Dlaczego warto poświęcić czas na układanie?

Od powstania puzzli w XVIII wieku cieszą się one niesłabnącą popularnością. Świadczy o tym chociażby Narodowy Dzień Puzzli, obchodzony przez Brytyjczyków 29 stycznia. W Polsce nie mamy jeszcze odgórnie ustanowionego święta, ale to nie oznacza, że nie możemy uczcić tej daty samodzielnie. Warto pamiętać, ile pożytku przynosi nam znana od wieków zabawa z układankami, która niekoniecznie musi być zarezerwowana jedynie dla dzieci. Przed przystąpieniem do świętowania przypomnijmy sobie, jak wiele dają nam puzzle.

Układali rodzice, układają dzieci. Puzzle to rozrywka łącząca pokolenia

Zapewne i my w dzieciństwie mieliśmy wśród maskotek, lalek i samochodzików choć jedno pudełko z kolorowymi układankami. Barwne obrazki przenosiły nas w świat baśni, a satysfakcja płynąca z dopasowania do siebie wszystkich elementów kazała nam wracać do tej zabawy bez końca. Niekiedy układaliśmy je sami, innym razem przy pudełku z puzzlami zbierała się cała rodzina. Również dziś w wielu domach zajmują one honorowe miejsce, w czasie wolnych popołudni wypierając elektroniczne gadżety. Nic więc dziwnego, że o układankach wciąż jest głośno w mediach, a ich nowoczesne formy, jak modne fotopuzzle, stają się doskonałym prezentem na różne okazje.

Układanki wspomagają kreatywność oraz sprawność mózgu

Puzzle wychodzą powoli z dziecięcego pokoju, stając się doskonałą rozrywką także dla dorosłych. Zyski płynące z dobierania do siebie małych kawałeczków kartonu są bowiem bezdyskusyjne. Co zatem dają nam układanki?

  • Sprawiają, że lepiej radzimy sobie w pracy: uruchamiają w mózgu obszary odpowiedzialne za kreatywne myślenie, jak też strategiczne planowanie. Jedno dostępne rozwiązanie wymaga od nas więcej wysiłku, niż dążenie do celu na różne sposoby.
  • Pozwalają się zrelaksować: spokojne układanie puzzli, poprzez skoncentrowanie na jednym zadaniu, przypomina trochę medytację. Nie mamy wtedy czasu na myślenie o codziennych problemach.
  • Wzmagają koncentrację: układanki wymagają całkowitego skupienia na wykonywanej czynności, co znacznie pomaga w szybkim odszukaniu właściwych elementów.
  • Ćwiczą pamięć: i chodzi tu nie tylko o pamięć krótkotrwałą, pozwalającą na znalezienie właściwego kawałka. Układanie puzzli zapewnia nam wyćwiczony mózg i lepsze zapamiętywanie niezależnie od wieku.
  • Uczą pracy w grupie: wspólna gra sprawia, że szlifujemy swoje umiejętności społeczne, gdyż znalezienie rozwiązania wymaga współpracy. Trzeba opracować strategię, podzielić obowiązki i działać razem – z tych kompetencji często korzystamy także podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Zabawa z układankami niesie za sobą zarówno korzyści dla zdrowia, jak i radość ze wspólnie spędzonego czasu. Teraz może ona być podwójna. W Puzzle4u oferujemy bowiem wyjątkowe fotopuzzle, które upamiętnią ważne chwile i sprawią, że rozrywka będzie jednocześnie źródłem wspomnień oraz wzruszeń.

Powrót do blogu